WCTE 2014 STEERING COMMITTEE

Richard DesjardinsFPInnovations, CanadaConference Chair
Alexander SalenikovichUniversité Laval, CanadaTechnical Program
Caroline FrenetteCecobois, CanadaLocal Events Coordinator
Robert BeauregardUniversité Laval, Canada 
Ying Hei ChuiUniversity Of New Brunswick, Canada 
Christian DagenaisFPInnovations, Canada 
Julie FrappierNordic Engineered Wood, Canada 
Erol KaracabeyliFPInnovations, Canada 
Stephen KelleyWiss, Janney, Elstner Associates, Inc., USA 
Robert MalczykEquilibrium Consulting Inc., Canada 
Mohammad MohammadFPInnovations, Canada 
André PotvinUniversité Laval, Canada 
Pierre QuennevilleUniversity of Auckland, New Zealand 

WCTE 2014 INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE

Keith CrewsAustralia
Wolfgang WinterAustria
Carlito Calil JrBrazil
Haiqing RenChina
Tomi TorattiFinland
Patrick RacherFrance
Dominique Gauzin-MullerFrance
Jan-Willem Van De KuilenGermany
Hans BlassGermany
Ario CeccottiItaly
Fumio KamiyaJapan
Abdullah HamidahMalaysia
Andy BuchananNew Zealand
Hugh MorrisNew Zealand
Moon Jae ParkRepublic Of Korea
Andrea FrangiSwitzerland
Richard HarrisUK
Borjen YehUSA
John “Buddy” ShowalterUSA

WCTE 2014 INTERNATIONAL PANEL OF REVIEWERS

Hamidah Abdullah Simon Aicher Shiro Aratake
 Marco Ballerini Leander Bathon Frank Beall
 Graeme Beattie Robert Beauregard Hans Blass
 Andy Buchanan Carlito Calil Jr David Carradine
 Ario Ceccotti Myriam Chaplain Kevin Cheung
 Ying-Hei Chui Peggi Clouston Keith Crews
 Christian Dagenais Richard Desjardins Dondald DeVisser
 Alfredo Dias J. Daniel Dolan Ghasan Doudak
 Bradford Douglas Michael Flach Massimo Fragiacomo
 Andrea Frangi Steffen Franke Bettina Franke
 Caroline Frenette Philippe Galimard Dominique Gauzin-Müller
 Igor Gavric Ulf Arne Girhammar Rainer Goerlacher
 Kiril Gramatikov Peer Haller Richard Harris
 Joergen Jensen André Jorissen Fumio Kamiya
 Erol Karacabeyli Stephen Kelley Abdy Kermani
 Jochen Köhler Kohei Komatsu David Krestshumann
 Ulrike Kuhlmann Petr Kuklik Frank Lam
 Bob Leicester Adrian Leijten Peggy Lepper
 Philip Line Joseph Loferski Robert Malczyk
 Kjell A. Malo Mohammad Mohammad Thomas Morrison
 David Moses Michael Newcombe Chun Ni
 Weichiang Pang Moon Jae Park Marjan Popovski
 Pierre Quenneville Patrick Racher Vlatka Rajcic
 Douglas Rammer Alexander Salenikovich Carmen Sandhaas
 Gerhard Schickhofer John “Buddy” Showalter Christophe Sigrist
 Thomas Skaggs Ian Smith Iztok Sustersic
 Thomas Tannert Will Teron Tomi Toratti
 John van de Lindt Jacques White Gary Williams
 Stefan Winter Motoi Yasumura Borjen Yeh